Altın, Platin

FIRÇA İLE UYGULANAN KIYMETLİ METAL ÜRÜNLERİ

Ürünler: Parlak yaldız, parlak platin, inceltici
Yüzey: Cam
Uygulama: Fırça

1. GENEL

Bu ürünler pişirildikten sonra yüzeyde ayna gibi yansıtıcı bir film tabakası bırakan akışkan mürekkeplerdir. Ürünler, kıymetli metal bileşenlerinin yanı sıra reçine ve solventler de içermektedir. Bu reçine ve solventler kıymetli metallerden oluşan film tabakasının sabit ve yapışkan hale gelmesine yardımcı olur.

2. ÖZELLİKLERİ

Kurşun ve kadmiyum gibi ağır metaller içermez.
Birçok yüzeyde iyi mukavemet sağlar.
Fırça ile uygulamada kolaylık sağlar.
Yüzeye çok güzel bir ışıltı ve parlaklık verir.

3. UYGULAMA

Bu ürünler kullanıma hazırdır ve çok az inceltici gerektirir. Fırçayla farklı kalınlıklarda uygulanabilirler, fakat bunun için kullanıcının denemeler yapması gerekir. Kıymetli metallerden oluşan film tabakasının kalınlığı, ürünün kalitesi ve ekonomikliği bakımından çok önemli rol oynar. İnce uygulandığında mukavemet, saydamlık ve parlaklık problemleri yaşanabileceği gibi, çok kalın uygulamalarda da matlık oluşacağı unutulmamalıdır. Uygulama mümkün olduğu kadar eşit olmalıdır. Eğer ürünün kapağı uzun süre açık kalmışsa, ürünün akışkanlığı Johnson Matthey incelticisi OIL608 ile geri kazandırılabilir. Kıymetli metal ürünleri inceltilirken OIL608 karıştırılarak kullanılmalıdır, bunun dışında başka bir inceltici kullanılması tavsiye edilmez. Uygulamada yüksek kalitede fırça kullanılmalıdır, fırçaya kullanılan ürün dışında başka hiçbir ürün temas etmemelidir. Uygulanan yüzey ve kıymetli metal ürünü kesinlikle tozdan uzak tutulmalıdır. Fırça ile uygulama yapıldıktan sonra pişirmeden önce ürün kurumaya bırakılmalı veya kurutulmalıdır. Kurumamış film tabakasının üstüne yapışan tozlar piştikten sonra üründe delikler oluşmasına veya ürünün kırmızı çıkmasına neden olurlar; bu nedenle uygulama yapılan yüzey kuruyana kadar çok iyi korunmalıdır. Uygulamaya başlanmadan önce uygulanacak yüzey nemden arındırılmalı, gerekirse fırında kurutulmalıdır, aynı şekilde soğumuş olan yüzey de yaldızın kalitesine etki edeceğinden yüzey sıcaklığı çok düşükse nem oluşturmayacak şekilde normal şartlara getirilmelidir.
Kıymetli metal ürünleri içerikleri itibariyle farklı özgül ağırlıklara sahip olan bileşenler barındırdığından tüm uygulama süresinde iyice çalkalanmalıdır, dinlendirilmiş ürün tekrar çalkalanmadan kullanılmamalıdır.

4. FIRINLAMA

Fırınlama en az iyi uygulama kadar önemlidir. İyi sonuçlar gazla ya da elektrikle çalışan fırınlarla elde edilebilir. Fırınlama esnasında fırının fazla ürünle doldurulması pişmiş ürünün mat, dumanlı veya içeriden kırmızı gözükmesine yol açabilir. Ayrıca her bir kıymetli metal ürünü kendisinden başka herhangi bir ürünle aynı fırında pişirilmemelidir. Fırın, özellikle pişirmenin ilk evrelerinde (250–400°C) çok iyi havalandırılmalıdır. Bu derecelerde film tabakası parlak metalik bir görünüm kazanır. Ani sıcaklık değişimlerinden kesinlikle kaçınılmalıdır. Derece yavaş yavaş yükseltilmeli ve en yüksek sıcaklıkta en az 10 dakika bekletilmelidir. En yüksek sıcaklık (470–600°C) fırının tipine, miktara, ürünlerin boyut ve şekillerine, sırın yumuşama noktasına ve pişirme süresine göre farklılık gösterir. (Birçok fırınların derecesinde sapma olduğu dikkate alınıp, her kullanıcının en yüksek sıcaklık derecesini denemelerle bulması gerekmektedir.) En yüksek sıcaklık ne kadar fazla olursa elde edilen ürünün mukavemeti de o kadar fazla olur.

5. OKSİTLENME

Kıymetli metal ürünlerinin hemen hemen hepsi, formüllerinde gümüş içerir. Özellikle yüksek hava sıcaklığı, yüksek nem, uzun depolama süresi, karton kutulardan oluşan nem gibi durumlarda, kıymetli metal ürünleri oksitlenme yapar, bu da rengin sarıdan kırmızıya ya da kahverengine dönmesine yol açar. Genellikle orijinal renk tekrar fırınlanarak elde edilebilir. Bu nedenle ürünlerin karton kutulara direkt teması önlenerek paketlenmesi önerilir.

6. KALİTE

Bütün üretilen kazanlar ürün uygulanarak pişirilir ve görünüm değerlendirilir. Bu pişirilen ürünler ve kazanlardan alınan numuneler kalite kontrol sebebiyle ve takibin kolay olması amacıyla en az 6 ay boyunca saklanır.

7. DEPOLAMA

Ürünlerin ağızları sıkıca kapanmış bir şekilde, direkt güneş ışığına maruz bırakılmadan, 15–25°C arasında saklanmalıdır.

8. SAĞLIK VE GÜVENLİK

Ürünler kullanılırken endüstriyel sağlığa uygunluk koşullarına bağlı kalınmalıdır, isteğe göre Malzeme Güvenlik Bilgi Formu temin edilebilir.

 


Bu belgedeki tüm veriler bugünkü bilgi durumumuzu göstermektedir. Sağlanan bilgiler yalnızca ürünün tavsiye edilen şekilde kullanımına, saklanmasına gösterge niteliğindedir ancak ürünün özellikleri ile ilgili teminat teşkil etmezler ve akdi bir hukuki ilişki tesis etmezler. Bu bilgiler yalnızca ilgili ürün hakkında bilgi vermektedir ve diğer herhangi bir maddeyle birleştiğinde ya da herhangi başka bir işleme tabi tutulduğunda (yazıda yer almıyorsa) geçerli değildir. Her kullanıcı bu belgede yer alan bilgileri kendi koşullarına göre değerlendirmeli ve bu özel koşullara göre denemelerini yapmalıdır. İşbu belgede yer alan bilgilerden doğacak herhangi zarar ve ziyandan JOHNSON MATTHEY B.V. ve TEKA SERİGRAF MARKET TİC. VE SAN. LTD. ŞTİ. sorumlu tutulamaz. 

GBV755-A 8P GBV755-A 8P
GBV755-A 9P GBV755-A 9P
GBV755-A 10P GBV755-A 10P
GBV755-A 12P GBV755-A 12P
GMV0537B GMV0537B
PBV20080 PBV20080
PBV20032 PBV20032
PBV20400 PBV20400